Petr Fuchs *1974

 Již od dětství jej fascinovaly minerály a zkameněliny. V mládí se začal cíleně věnovat sběru minerálů v okolí svého bydliště. Navštěvoval především okolí Krupky a České středohoří, kterým se věnuje do dnes.

S příchodem prvních digitálních fotoaparátů se začal intenzivně zajímat o focení minerálů, především o makro a mikrofotografii. Díky nabytým zkušenostem a stálému zdokonalování svých postupů, dosáhl v kvalitě svých fotografií světové úrovně.

Jeho fotografie tak mohly vidět čtenáři časopisů americké Litography, či německého časopisu Lápis.

Zájemci  mohou jeho fotografie vidět především na celosvětovém mineralogickém webu Mindat.org, kde jsou jak fotografie z rané tvorby, tak nejaktuálnější díla. Lze tak dobře vidět posun v kvalitě tvorby.

V České republice pak jeho fotografie doprovází články v časopise Minerál, či vědecky zaměřeném Bulletinu mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze. Je spoluautorem několika knih o mineralogii, z posledních např. titul Minerály Českého středohoří.

Má za sebou nemálo výstav, které doprovázely tematické expozice, např. v Klášterci nad Ohří, Brně,  v muzeu města Mostu, či v muzeu Ústí nad Labem.

Aktivně se podílí na objevování a dokumentaci nových minerálů a spolupracuje tak s našimi předními odborníky v oboru.

 Jak vzniká mikrofotografie?

Hloubka ostrosti se v mikrosvětě pohybuje od setiny do tisíciny milimetru, takže pokud bychom vyfotily jen jednu fotografii, měli bychom jen rozmazané linie.

Zde se tedy uplatňuje metoda tzv. multifokusu, nebo-li skládání fotografií. Vyfotí se jedna fotografie, pak se fotoaparát přiblíží např. o jednu setinu milimetru a udělá se druhá, opět přiblížíme a opět vyfotíme a takto opakujeme třeba 70x, dokud nedosáhneme požadované hloubky ostrosti. Těchto 70 fotografií pak spojíme v počítači, ve speciálním programu, do jediné výsledné fotografie.

Jak vidno, je to náročné na čas, preciznost a také na techniku (i když dnes už existují automatická zařízení zajišťující posun fotoaparátu k objektu). Vytvoření a kompletace jedné fotky může trvat i několik hodin.

Pro optimální zvětšení (až 100x) se používají mikroskopové objektivy, či předsádkové čočky, které se přes redukci nasazují na fotoaparát.

 

    

  

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.